Ciąża to nie choroba

Ciąża to nie choroba

Niechęć do świata

Na samym wstępie chcemy podkreślić, że słowa “ciąża to nie choroba” mają zwrócić waszą uwagę i zachęcić do aktywnego przeżycia tych wspaniałych dziewięciu miesięcy i w żadnym razie nie są wyrażeniem negatywnych emocji. Pragnęliśmy jednak zwrócić na tę kwestię uwagę gdyż, coraz popularniejszym zachowaniem jest nie tylko przechodzenie na długi urlop macierzyński ale i rezygnacja z pracy praktycznie od pierwszego dnia, kiedy dowiadujemy się, że jesteśmy w ciąży. Oczywiście każdy ma do tego prawo i wcale nie chcemy tego podważać. Chcemy jednakże przypomnieć, że jeszcze niedawno kobiety nie miały takiego luksusu i pracowały praktycznie do dnia porodu. Nawet jeśli decydujemy się zaprzestać wykonywania pracy zawodowej musimy mieć świadomość, że ciąża to nie choroba i nie zamykajmy się w tym czasie w domu, a wręcz odwrotnie korzystajmy z tego, że możemy ten czas poświęcić tylko i wyłącznie sobie.

Sama jeszcze tylko krótką chwilę

Dobrze wykorzystajmy ten czas. Ciąża to nie choroba więc możemy praktycznie wszystko. Oczywiście co nie szkodzi ani dziecku ani nam. Skoro mamy teraz tyle wolnego zadbajmy o swoje działo i swoją psychikę. Bycie mamą to zupełnie nowa rola, którą możemy sobie tylko wyobrażać. Jednak z całą pewności, po urodzeniu dziecka, już długo nie będziemy miały dla siebie tyle czasu co teraz. Wykorzystajmy to w pełni. Pozwólmy także rozpieszczać się swojemu partnerowi. Nawet jeśli codziennie przynosi wam te same czekoladki, za którymi nie przepadacie. Doceńcie gest i starania. Pozwólcie mu być w tym z wami, zarówno na dobre i na złe.

Ciąża to nie choroba

Ciąża to nie choroba, jednak stan w którym musimy dbać o siebie podwójnie. Teraz żyjemy za dwóch zatem nasze potrzeby to także potrzeby naszego maleństwa. Mimo, że nie ma go jeszcze z nami już pokazuje jak jest ważny i jak może być kapryśny. Jeśli służy nam delikatny wysiłek fizyczny nie przestawajmy dopóki nasz organizm nam pozwoli. Lubicie relaks i masaże? dalej możecie z tego korzystać. Wasze dziecko lubi słuchać muzykę? Róbcie to jak najczęściej. Długie spacery i czy wyjazd na kilka dni nad morze. Nawet chodzenie po sklepach może być dla kogoś miłe i odstresowujące. Róbcie to na co macie ochotę i co sprawia wam przyjemność. Ciąża to nie choroba, możecie żyć jak dawniej.

Mimo, że ciąża to nie choroba, dla zdrowia dziecka powinnyśmy unikać zbyt wyczerpujących fizycznie obowiązków czy też unikać stresu. Zdrowa i szczęśliwa mama to także takie dziecko. Jeśli coś było dla nas zbytnim obciążeniem jeszcze przed ciążą, warto czasem sobie odpuścić i przede wszystkim zając się sobą i swoim dzieckiem.

 

Dodaj komentarz