Dziecko w samolocie – jak przygotować się do pierwszego lotu z dzieckiem

Dziecko w samolocie – jak przygotować się do pierwszego lotu z dzieckiem

Właśnie planujecie swoje pierwsze wakacje z dzieckiem? To będzie nie tylko nowe doświadczenie dla Was, ale także dla Waszego maluszka, który wcześniej nie podróżował samolotem. Warto odpowiednio się do tego przygotować, aby cały lot minął spokojnie zarówno Wam, jak i pasażerom, z którymi będziecie na pokładzie samolotu. Zobaczcie, o czym warto pamiętać, planując pierwszy lot z Waszym dzieckiem.

Od kiedy dziecko może latać samolotem?

Noworodki nie mogą latać samolotem do pierwszego tygodnia życia. Spowodowane jest to tym, że organizm tak małego dziecka, jego układ oddechowy i krążeniowy w pierwszych dniach życia jest jeszcze zbyt słaby, aby poradzić sobie z gwałtownymi zmianami ciśnienia, jakie panują w samolocie. Pierwszą podróż dobrze jest zaplanować na 2-3 miesiące po narodzinach. Trzeba jednak brać pod uwagę, że pokład samolotu nie jest środowiskiem sprzyjającym dla tak małego organizmu. Duże skupisko ludzi w zamkniętym pomieszczeniu naraża maluszka na bakterie i różnego rodzaju choroby. Przed podróżą dobrze byłoby skonsultować się z pediatrą, który stwierdzi czy lot dla Waszego dziecka na pewno będzie bezpieczny.

Tanie loty z dzieckiem

Większość linii lotniczych zaleca przewożenie dzieci do drugiego roku życia na kolanach osoby dorosłej. Taka podróż jest darmowa lub znacznie tańsza niż bilet dla dzieci powyżej 2 roku życia. Trzeba jednak pamiętać o tym, że większość linii lotniczych nie pozwala w tym przypadku na zabieranie ze sobą dodatkowego bagażu dla dziecka lub bardzo ogranicza jego wagę.

Podróż samolotem z dzieckiem – wskazówki

Przed lotem

Do pierwszej podróży z dzieckiem najlepiej jest przygotować się o wiele wcześniej. Sprawdź, jak dziecko reaguje na duże skupiska ludzi np. w autobusie lub metrze. Jeśli będzie nerwowe i płaczliwe może to być znak, że podróż samolotem również się mu nie spodoba. Z kolei, jeśli jest ciekawe i dobrze znosi taką podróż to jest duża szansa, że w samolocie również zachowa spokój. Nie ma jednak na to reguły i nie przewidzimy w 100% jego zachowania.

Jeśli dziecko jest już starsze i rozumie co do niego mówimy, warto też opowiedzieć mu, co będzie się działo na lotnisku i w samolocie. Jeśli wcześniej przybliżysz dziecku, jak będzie wyglądał ten dzień, to nie będzie to dla niego stresujące przeżycie.

Na lotnisko najlepiej wybrać się 2 godziny przed wylotem, aby mieć czas, żeby ze wszystkim zdążyć. Warto również wybierać loty nocne, ponieważ wtedy jest większa szansa na to, że dziecko zaśnie i będzie spokojne przez całą podróż.

Podczas lotu

Na czas lotu warto zaopatrzyć dziecko w wygodne i ciepłe ubrania, ponieważ w samolocie może być chłodno.

Niektóre linie lotnicze oferują także upominki dla najmłodszych w postaci kolorowanek lub zabawek. Jednak jeśli nie mamy pewności to lepiej zabrać takie rzeczy ze sobą, aby umilić dziecku lot i zorganizować mu czas.

Moment startu i lądowania może być szczególnie nieprzyjemny zarówno dla dorosłych, jak i małych pasażerów. Przez szybko zmieniające się ciśnienie mogą zatykać się uszy, co może stać się powodem płaczu. Dobrze byłoby, gdyby dziecko podczas tych momentów spało. Jednak jeśli nie jest to możliwe, należy dać mu gumę lub cukierka do ssania. Niemowlaka podczas tych manewrów należy karmić piersią lub butelką. Powinno to pomóc podczas nieprzyjemnej zmiany ciśnienia.

Dodaj komentarz