Możliwa wizyta u dentysty w czasie ciąży

Mówi się, że każda ciąża kosztuje kobietę jeden ząb. Nie przejmuj się jednak. Jeśli przez całe życie dbałaś o swoje uzębienie, nie masz się czego obawiać. Również w czasie ciąży możliwe są zabiegi dentystyczne, jednak trzeba na nie uważać, szczególnie w pierwszych miesiącach stanu odmienności. Oczywiście, ma to swoje przełożenie na wszystkie leki i zabiegi, nie tylko dentystyczne – do około 4 miesiąca dziecko w łonie matki się rozwija, by w następnych już tylko rosnąć. Dlatego bardzo ważne jest, aby w tych kluczowych momentach jak najbardziej ograniczyć wszelkie możliwe leki i substancje wprowadzane do organizmu, a wszelkie konieczne zabiegi przeprowadzać przy asyście specjalisty czuwającego również nad bezpieczeństwem dziecka.

Przede wszystkim, warto jednak wiedzieć, że ciąża nie sprzyja demineralizacji zębów, jak powszechnie uważano. Prowadzi natomiast do opuchnięcia i krwawienia dziąseł (poprzez zmiany hormonalne). Przez to często zaczynamy myć zęby delikatniej i mniej starannie, a to prowadzi do powstania ubytków w zębach. Oczywiście, jeśli jest taka niezbędna konieczność, wizyta u dentysty w czasie ciąży może się odbyć a zabiegi stomatologiczne są wykonywalne. Lekarz, wiedząc o ciąży, zastosuje o wiele delikatniejsze i mniej inwazyjne środki znieczulające, które w ogóle nie wpłyną na rozwój płodu. Co prawda może się pojawić problem z leczeniem kanałowym, do jego rozpoczęcia jest bowiem niezbędne wykonanie zdjęcia rentgenowskiego, jednak zasadniczo nie jest to niemożliwe – brzuch kobiety okrywa się wtedy specjalną płachtą, która zmniejsza ilość promieni przenikających w okolice płodu.

Jednak zabiegi, które z powodzeniem można by odłożyć na inny termin, takie jak wybielanie zębów, są stanowczo odradzane przez lekarzy stomatologów. Nie wiadomo bowiem, jaki wpływ mają środki podawane kobiecie ciężarnej w czasie pierwszych miesięcy rozwoju płodu, warto jednak dmuchać na zimne. Podsumowując, pomimo tego, iż zasadniczo całość zabiegów stomatologicznych jest możliwa do wykonania również w momencie ciąży, lekarze stanowczo doradzają, aby wizyta u dentysty w czasie ciąży i wszelkie zabiegi niezbędne do wyleczenia zębów rozpoczynać na kilka miesięcy przed zajściem w ciążę, a podejmować się tylko tych niecierpiących zwłoki. Nie jest bowiem nowością, że w momencie rozwoju dziecka lepiej jak najbardziej ograniczyć szkodliwe działanie leków, które nie są mu do wzrostu potrzebne.

kasia

One Comment

Leave a Reply